Jak bezpiecznie handlować na Internecie - poradyHandel internetowy zdobył olbrzymią popularność w ciągu ostatnich kilku lat. Mimo, że kusi różnorodnością i gamą produktów nie należy zapominać o aspekcie bezpieczeństwa w handlu internetowym. Opracowaliśmy zestaw 5 najważniejszych wskazówek dzięki którym Twoje dane będą bezpieczne a oszuści internetowi nie znajdą Cię.

1.Zakodowane lub zabezpieczone serwery:

Upewnij się, że portal na którym podajesz numery karty płatniczej aby kupić urządzenie posiada zabezpieczony serwer.

2.Upewnij się, że wylogowanie z konta przebiegło pomyślnie:

Zwłaszcza gdy używasz komputera użytku publicznego, np. W kawiarence internetowej lub bibliotece w celu dokonania transakcji.

3.Karty kredytowe:

Podczas płacenia kartą kredytową należy sprawdzić regulamin dotyczący dodatkowych zabiezbieczeń karty. Niektóre karty kredytowe objęte są dodatkowymi zabezpieczeniami w ramach obowiązkowego pakietu lub oferują je za niewielką opłatą.

4.Uważaj na emaile:

Pamiętaj, że wiele adresów email, które zawierają w nazwie dobrze znaną domenę np. Hotmail.com lub yahoo.co.uk nie jest sprawdzanych i przez to są niemożliwe do odnalezienia. Bez dodatkowych potwierdzeń nie należy akceptować podobnych adresów emailowych jako niezbitych dowodów tożsamości.

5.Przelewy pieniężne:

Nie należy dokonywać telegraficznych przelewów pieniężnych w ramach zapłaty za urządzenie, za pomocą takich firm jak Western Union, które zostały stworzone z myślą o wysyłaniu pieniędzy do rodziny i przyjaciół, ponieważ nie mają one możliwości sprawdzenia czy pieniądze zostały dostarczone czy nie.

6.Jak sprawdzić czy email jest wiarygodny:

Niestety nie wszystkie filtry w pocztach wirtualnych prawidłowo sortują emaile. Aby ustalić wiarygodność emaila należy sprawdzić następujące rzeczy: adres emailowy- czy jest nieznany, lub pochodzi z ogólnie dostępnej domeny, w której niewymagany jest dowód tożsamośći, treść wiadomości- czy jest to ogólna wiadomość prawdopodobnie wysłana do wielu osób? Czy wiadomość jest skierowana bezpośrednio do Ciebie, odnośnie konkretnego urządzenia które sprzedajesz, np. dźwigu, czy może jest to ogólna wiadomość odnośnie ogólnej kategorii, np. pojazdu, lub zupełnie innego urządzenia? Uważaj na nabywców, którzy chcą kupić urządzenia bez sprawdzenia jego stanu technicznego, lub na wiadomości z tekstem o dziwnej gramatyce i interpunkcji (niektórzy oszuści wysyłąją masowe emaile, jeśli otrzymają odpowiedź musieliby stworzyć email o odpowiedniej treści którego prawdopodobnie nie będą w stanie napisać).

7.Zbyt dobre aby było prawdziwe?

Nie znaczy to że Internet nie jest miejscem na znalezienie wspaniałych ofert, lub że nie opłaca się sprzedawać przez Internet, należy jednak być wyczulonym na wszelkie oferty które po prostu wydają się być zbyt dobre na to by były prawdziwe.

8.Numery telefonów zaczynające się na‘070’:

Pomimo tego iż na pierwszy rzut oka numery te mogą wydać się międzynarodowe lub komórkowe, numery '070' są numerami osobistymi, które działają na zasadzie routerów w rozmowach wybranych przez właściciela tego numeru. Czasami numery te używane są przez prawdziwych dealerów takich urządzeń jak np. %xiTemKeyword%, jednak są one trudniejsze do sprawdzenia i przez to używają ich oszuści. Numery stacjonarne i komórkowe dają Ci większe prawdopodobieństwo dokonania uczciwej transkacji.

9.Nie daj się wirtualnie zastraszyć:

Zdażają się próby zastraszenia lub emocjonalnego szantażowania przez Internet. Jeśli czujesz się niekomfortowo lub masz wrażenie że ktoś zmusza Cię do dokonania transakcji, nie rób tego.

10.Czeki można sprawdzić, ale mogą zostać wycofane:

Pomimo tego, że można sprawdzić autentyczność czeku, jako metody płatności i że uspokaja on Twoją czujność po nabyciu urządzenia, opłata na podstawie czeku może zostać ponownie wymagana wiele lat po tym jak dokonałeś płatności, w sytuacji gdy czek został skradziony lub podrobiony. Zdarzają się sytuacje, w których oszuści wysyłają do Ciebie podrobiony czek i w zamian wymagają płatności za pomocą przelewu telegraficznego, którego nie można wyśledzić.

Czy wymagane jest dodatkowe usługi?